Polityka 32/2009

W najnowszym wydaniu Polityki polecamy:
- Imperium co łaska
- Mazury: kraina tysiąca interesów
- Nadzieja w Katarze
- Ślimaki nadchodzą
- Co nam psuje wakacje



Spis Tresci

TEMAT TYGODNIA
10. Janina Paradowska Nowe szaty prezydenta
12. Mariusz Janicki Sondaż: co nam psuje wakacje

KRAJ
14. Ewa Winnicka Minister pracy w pracy
17. Marcin Kołodziejczyk Powstanie Warszawskie - wersja muzealna
20. Piotr Pytlakowski Mazury - kłopotliwy cud natury

Samorządowcy z mazurskich miast i gmin miotają się między poczuciem dumy i lęku. Ich kraina weszła do finału plebiscytu na światowy cud przyrody. Ale co będzie, jeśli ktoś naprawdę uzna, iż tutejszą naturę trzeba chronić?
Konkurs na siedem cudów natury ogłosiła szwajcarska fundacja New7Wonders. Będzie trwał jeszcze dwa lata, dopiero w 2011 r. uroczyście koronuje się światowe cuda. W Polsce jednak projekt potraktowano wyjątkowo poważnie. – Rozpętano histerię narodową. Dlaczego w Niemczech, Francji i samej Szwajcarii mało kto o tym słyszał? – pyta Zbigniew Jatkowski, właściciel portalu mazury.info.pl.

RAPORT
24. Cezary Łazarewicz Ile jest warte imperium ojca Rydzyka
RYNEK
29. Krystyna Lubelska Prasowe biznesy Ryszarda Pieńkowskiego
32. Witold M. Orłowski Deficyt dobry czy zły?
34. Wawrzyniec Smoczyński Katar, nasz nowy sojusznik

Katarczycy wygrali przetarg na stocznie w Szczecinie i Gdyni, będą też dostarczać do Świnoujścia skroplony gaz ziemny. Kim jest nowy partner gospodarczy Polski?
Po południu 16 maja w Kancelarii Premiera panowała nerwowa atmosfera. Od czterech dni trwała licytacja polskich stoczni. Uczestnicy składali oferty za pośrednictwem Internetu, pozostając dla siebie anonimowi, ale rząd wiedział, kto bierze udział w przetargu. Godzinę przed zamknięciem wciąż brakowało najbardziej wyczekiwanej oferty. W końcu Donald Tusk kazał połączyć się z premierem Kataru szejkiem Hamadem Bin Dżasimem Al-Sanim. Kilkanaście minut później w systemie pojawiła się oferta Stichting Particulier Fonds Greenrights, spółki z Antyli Holenderskich, która ostatecznie wygrała przetarg na stocznie w Gdyni i Szczecinie.
Ktokolwiek złożył zlecenie, sprawa pozostała w rodzinie rządzącej. Gwarancje na zakup wystawił Qatar Islamic Bank, którego prezesem jest syn premiera Dżasim Al-Sani, zarazem dyrektor katarskiego banku inwestycyjnego QInvest, który doradzał przy całym przedsięwzięciu. Komu doradzał? ......
KULTURA
40. Justyna Sobolewska Damska erotyka w damskiej literaturze
Tego lata nie zabraknie nam kobiecej literatury erotycznej. Pojawia się coraz więcej wyzwolonych następczyń Catherine Millet. Polskie pisarki też się starają.Zgrabna damska pupa gości na okładkach kilku nowych książek. Jedna z nich opakowana jest w folię z napisem „tylko dla dorosłych”. To – „Terapia narodu za pomocą seksu grupowego” polskiej autorki, ukrywającej się pod pseudonimem Arundati.

Mamy też „Smak miodu” syryjskiej pisarki Salwy an-Nu’ajmi i niedwuznacznie brzmiące „Wilgotne miejsca” – debiut Niemki Charlotte Roche.Nie ma wątpliwości – kobieca erotyka kwitnie i to nie tylko w tym sezonie .......
43. Kawiarnia literacka Jacek Dehnel
44. Agnieszka Niezgoda Hollywood znów rozwija czerwone dywany
46. Dorota Szwarcman Trudno grać Chopina
49. Mea pulpa Kuby Wojewódzkiego
PÓŁPRZEWODNIK POLITYKI
50. Marek Henzler Szlakiem św. Jakuba

W Polsce odtwarza się szlaki, którymi niegdyś pielgrzymowano do grobu św. Jakuba Starszego w hiszpańskim Santiago de Compostela. Wiodą okolicami, w których znaleźć można wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy.
W średniowieczu Santiago de Compostela, obok Ziemi Świętej i Rzymu, było trzecim co do ważności ośrodkiem pielgrzymkowym dla chrześcijan. Apogeum kultu św. Jakuba przypada na stulecia XII–XIV, kiedy to chrześcijańską Europę pokryła gęsta sieć szlaków pielgrzymkowych oznaczonych muszlą, z całym pątniczym zapleczem (kościołami, noclegowniami i szpitalami), na których nie brakowało i Polaków. Tysiące osób chciało doznać łask u grobu apostoła, a także dotrzeć na koniec ówczesnego świata, na leżące kilkadziesiąt kilometrów od Santiago wybrzeże Atlantyku, za którym, jak wówczas sądzono, nic już nie ma, i wrócić stamtąd z symbolem pielgrzymki – muszlą św. Jakuba.
Dlaczego Santiago de Compostela?..........
HISTORIA
57. Ryszarda Socha Sto lat wzlotów i upadków Opery Leśnej

Największe wzloty w swej stuletniej historii Opera Leśna w Sopocie zawdzięczała bardziej politycznym kontekstom niż muzyce, która płynęła ze sceny.Akustyka jest tu wyjątkowa. To zasługa przyrody oraz Paula Walthera Schäffera, wówczas 32-letniego kapelmistrza Teatru Miejskiego w Gdańsku (który był wtedy Danzigiem). Wczesną wiosną 1909 r. Schäffer przewędrował lasy między miastem a Sopotem (Zoppot).
Marzył mu się teatr pod gołym niebem, jakich wiele zgodnie z modą powstawało w Niemczech. Tak odkrył leśną polanę w Dolinie Prątki, w Górnym Sopocie. Sam niewiele by zdziałał, gdyby nie burmistrz Max Woldmann, którego żona była śpiewaczką operową. Ostatni swój urlop Woldmannowie spędzili w Pirenejach, gdzie w jednym z kurortów widzieli plenerową inscenizację opery „Zygfryd” Ryszarda Wagnera. Burmistrz pojął, że leśny teatr może stać się atrakcją przyciągającą kuracjuszy. Zaryzykował. Zaciągnął kredyt w banku. Już pod koniec lipca 1909 r. obiekt był gotowy. Rozpoczął działalność 11 sierpnia 1909 r. „Nocnym obozem w Granadzie”, operą Conradina Kreutzera..............
60. Adam Kożuchowski Czy I wojna światowa musiała wybuchnąć
NAUKA
62. Krzysztof Szymborski Robot - żołnierz przyszłości
W hollywoodzkich filmach współczesne wojny prowadzą ze sobą roboty, jednak na prawdziwych polach bitew wciąż walczy człowiek. Ale technologiczna rewolucja, widoczna już w Iraku i Afganistanie, może to radykalnie zmienić.Przez tysiąclecia udział w wojnie traktowany był jako źródło społecznego prestiżu i próba męskiego charakteru. Bohaterska śmierć na polu bitwy traci jednak wiele ze swego splendoru, kiedy żołnierz coraz rzadziej ma sposobność stanąć twarzą w twarz z przeciwnikiem. Aby zlokalizować wroga, nie trzeba dziś wysyłać w niebezpieczną misję zwiadowcy – wystarczy wysłać elektroniczne oko i wprowadzić do systemu sterowania inteligentnej broni jego współrzędne geograficzne. Współczesna wojna staje się zmaganiem konkurujących ze sobą technologii, a w tej dziedzinie przodują Amerykanie.
64. Eugeniusz Pudlis Ślimaki atakują

ŚWIAT
66. Marek Ostrowski USA Nowa sędzia Ameryki
70. Anna Tyszecka NIEMCY Niemki też chcą parytetu
72. Piotr Kowalczuk WŁOCHY Berlusconi nie do zdarcia

Skandal goni skandal, pojawiają się nazwiska wciąż nowych pań, światowe media kpią i krytykują, ale w katolickich i rzekomo pruderyjnych Włoszech, Silvia Berlusconiego porzuciła jak dotąd jedynie małżonka.Wszystko zaczęło się w gorączce kampanii przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Gdy pod koniec kwietnia Silvio Berlusconi gościł w Warszawie, w Rzymie wybuchła bomba. Premier na listach swojej partii Lud Wolności (PDL) umieścił rzekomo szereg młodych, atrakcyjnych kobiet o estradowych ambicjach, które raczej biustem niż kompetencjami miały podbić Europę. Zapytana o zdanie żona Berlusconiego Veronica Lario oświadczyła największej włoskiej agencji prasowej ANSA, że to bezwstydna tandeta, bezczelność władzy, schlebianie rozrywkowym potrzebom władcy, a także obraza dla niej i dzieci.
Gdy nazajutrz opublikowano listy kandydatów PDL, była tam wprawdzie tylko jedna atrakcyjna dziewczyna, ale jeśli wierzyć plotkom, aż 22 jej koleżanki wykreślono w nocy, by uniknąć skandalu. Berlusconi jeszcze nie zdążył dobrze postawić nogi w Rzymie, gdy media wyciągnęły kolejną rewelację...............
LUDZIE i OBYCZAJE
74. Barbara Pietkiewicz, Joanna Podgórska Pieskie życie Bożeny Wahl
76. Tadeusz Olszański Lwów: kotlet a la UPA

NA WŁASNE OCZY
84. Tekst i fotografie Michał Książek Koniec świata Ewenków
STAŁE RUBRYKI
• 4 Mleczko i Mizerski • 5 Flesz - Ludzie i wydarzenia • 36 Afisz • 66 Glosy i głosy • 78 Fusy • 80 Stomma • 81 Groński • 82 Do i od redakcji • 83 Tym • 90 Polityka i obyczaje • 90 Czeczot

Zamów Już Teraz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz